Ystäväkirje 11.11.2016

Rakkaat ystävät! 

Shalom

Raamattukodin henkilökunta”Sillä katso, pimeys peittää maan ja synkkyys kansanheimot, mutta sinun ylläsi loistaa Herra, ja sinun ylläsi näkyy hänen kunniansa. Ja kansakunnat vaeltavat sinun valossasi…” (Jes. 60:2–3). Niin kuin uutiset selvästi osoittavat valo ja pimeys taistelevat maailmassa. Issisin ja Boko Haramin kauheudet, rivo puhe jopa presidenttiehdokkaan suussa, itsekeskeisyyden epäjumala, moraalittomuutta, Raamatun ikuisten arvojen murskaamista jne. Tuntuu kuin maailman ylle olisi vuodatettu pimeyden henkeä, niin että sokeus ja pimeys leviävät joka puolella. Mutta me, joilla on Jumalan antama KIRJA ikuisesta totuudesta, saamme olla mukana tuomassa VALOA maailmaan, Jeesuksen kehotuksen mukaisesti: ”Te olette maailman valo. Ylhäällä vuorella oleva kaupunki ei voi olla kätkössä.” (Matt. 5:14). Meillä kaikilla on työnäky ja tehtävä.

Kuvassa Raamattukodin henkilökunta: Halvor ja Mirja Ronning, Brian Kvasnica, Anna M., Nicole ja Adam van Goor.

Juudean vuorilla olevan Raamattukodin työ edustaa valoa, sillä saamme olla välittämässä Jumalan sanoman, koko Raamatun, kielille, joilla sitä ei vielä ole. Valon saapuminen sadoille kansoille RIIPPUU äidinkielisistä raamatunkäännöksistä. Tämä on Raamattukodin työnäky ja tehtävä.

On ilo kertoa teille innostavia uutisia, jotka liittyvät kansoihin, joiden edustajia olemme saaneet palvella Raamattukodilla kuluneena syksynä sekä myös lähikuukausina. Tämä kirje antaa teille paremman kuvan kenen puolesta rukoilette ja missä työssä olette mukana.

img_20160907_151836-1Viittomakielisten kurssi. Syyskuussa merkittävän ja ainutlaatuisen viittomakielisten kääntäjien kuukauden kestäneen kurssin osallistujat tulivat KeniastaIntiasta ja Etiopiasta. Raamatun maahan tutustuminen oli heille mullistava kokemus. ”Raamattu on totta. Olemme nähneet tapahtumien paikat omin silmin, vaikka emme ole voineet lukeakaan niistä”, he sanoivat. Kuvassa kääntäjät Daavidin kaupungissa.

Käännöstyön johtajien vierailuja. Nämä vaikuttavat kääntäjien tuloon opiskelemaan täällä.

1) Saimme palvella Biblica-järjestön johtomiehiä 9.–15.10. He edustivat käännösprojekteja ja Raamattujen painatusta IntiassaGhanassa ja Etelä-Afrikassa, sekä muissa maissa, joissa nämä länsimaista tulleet johtajat toimivat mm. myös kansallisten käännösten painatustyössä.

300_2-library-ceos-of-w-africa-20161030_1716052) Länsi-Afrikan Yhdistyneitten Raamattuseurojen (UBS) afrikkalaiset johtajat tutustuivat Raamatun maahan 24.–31.10. He olivat Raamatun maassa ensimmäistä kertaa! He edustivat yhdistystensä Vanhan testamentin käännösprojekteja Burkina-Fasossa, Gabonissa, Kamerunissa, Malissa, Senegalissa ja Togossa. Viikon jälkeen he kommentoivat: ”Lähetämme tulevaisuudessa raamatunkääntäjiä opiskelemaan tänne. Raamatun maa on tärkeä kääntäjille.” Eräs johtajista liikuttui kyyneliin asti, kun hän näki maisemat, joissa Jeesus oli toiminut. Kuvassa UBS-johtajia Raamattukodin kirjastossa.

Erikoiskurssi edistyneille kääntäjille ja konsulteille. Raamattukoti johtaa 14.11.–9.12. lähes kuukauden kestävän profeettojen ja psalmien hepreankielisten tekstien kurssin. Osallistujia on kymmenkunta. Heistä viisi edustaa erikielisiä käännösprojekteja entisen Neuvostoliiton alueella, mm. Jakutiassa. Eräs tulija, entinen oppilaamme, konsultoi nyt mm. Euroopan romaneja saamaan omankielisen raamatunkäännöksen, sekä konsultoi myös käännösprojekteja Etiopiassa ja Intiassa. Toinen toimii Indonesiassa, kolmas Perussa ja yksi konsultti, hänkin entinen oppilaamme, tulee Norsunluurannikolta. Tämä on ensimmäinen tämän tasoinen Raamattukodin kurssi konsulteille.

Joulukuussa on lisäksi espanjaa puhuvien kääntäjien kurssi. Se on ensimmäinen kurssi Etelä- Amerikan kääntäjille. Osallistujat saapuvat MeksikostaParaguaysta ja Kolumbiasta. Te ystävät olette mukana rukoilemassa ja tukemassa KAIKKIEN näiden kansojen käännösprojekteja Raamattukodin työn kautta! Olette mukana suuressa, niin kuin eräs näkemäni juliste sanoo.

Mualimankaekkeus ry:n apu Raamattukodille – Kalevi Marinin kertomana.

hirret-_20161019_002HIRSIKOTI Jad Hashmonassa sijaitsee Juudean vuorten rinteellä. Talvikuukausina puuskittainen myrskytuuli iskee vesisateen kovalla voimalla aivan vaakatasossa lännenpuoleiseen hirsiseinään. Vesi puskee sisäpuolelle hirsien välistä. Hirsiseinässä on kohtia, joista vesi ei ole päässyt poistumaan. Tästä syystä jotkut hirret alkoivat lahota. Raju myrskysade tulee Välimeren suunnalta, joten rakennuksen muut ulkoseinät ovat erittäin hyvässä kunnossa.

300_4-at-top-of-crane-arm-wp_20161103_006Keräsimme ammattimiehiä, jotka halusivat tulla auttamaan, mm. Voitto Sahimaa ja Paavo Veteläinen. Ammattitaitoisen ryhmän toimesta vioittunut seinä on nyt suojattu runkorakenteineen kyllästetyllä hirsipaneelilla ilmarakoineen. Myös ikkunakarmit on uusittu.

Viime vuosien aikana Mevasseretin kodin seiniin sekä lasiseen kattorakennelmaan on syntynyt halkeamia kodin lähellä rakennettavan uuden valtatien tunneliräjäytyksistä johtuen. Tämä joukko ystäviämme, korjausmiehiä puolisoineen tuli avuksi ja auttoi missä tarvittiin. Näin saatiin korjattua myös Mevasseretin lasinen kaarikatto suomalaisella kärsivällisyydellä ja sinnikkyydellesi. Myös maalämpöpumppua korjataan tällä hetkellä. Suomalaisten emäntien hoitama hirsikoti on ollut lämmin koti korjaajille kuten aina ennenkin. 

Mikäli haluat auttaa näiden korjausten kustannuksissa, voit lahjoittaa Mualimankaekkeus ry:n tilin kautta: FI84 5543 0120 0630 55 (Poliisihallituksen lupa 2.6.2014: Mualimankaekkeus ry, POL-2015-11105, 18.1.2016 – 31.12.2017 koko Suomi Ahvenanmaata lukuunottamatta) 

Luettuani Kalevi Marinin kirjoituksen ja nähtyäni korjausmiehet työssään tuli mieleeni kirjeen alussa olleen jakeen jatko: “Niin loistakoon teidänkin valonne ihmisten edessä, että he näkisivät hyvät tekonne ja ylistäisivät Isäänne, joka on taivaissa” (Matt. 5:16). Niin se on. Näiden vapaaehtoisten miesten ja kodilla palvelevien naisten, sekä kaikkien vapaaehtoistemme kokosydäminen työ Raamattukodilla, on todistus tärkeysjärjestyksestä olla ennen kaikkea Herran palvelijoita. Raamattukoti on saanut suuren siunauksen teidän kaikkien kautta. Kiitos!

Raamattukodin tilaisuudet Suomessa, menneet ja tulevat:
Ensinnäkin suuret kiitokset lämpimästä ja rohkaisevasta vastaanotosta Halvorin ja minun Suomen kiertueella Maaritin kanssa lokakuun alussa. Ensimmäinen tilaisuus oli sapattiateria 30.9. Roba Cafeessa, Helsingissä. Siitä muodostui yllätyssyntymäpäiväjuhla heinäkuussa 80 vuotta täyttäneelle Halvorille. Halvor ei aavistanut mitään. Lämmin ilta puheineen oli täysi yllätys hänelle. Yhteensä kahdeksankymmentä ystävää osallistui tälle maksulliselle aterialle, joka sisälsi myös lahjan Raamattukodille. Kiitos kaikille läsnäolijoille!

Itse kiertue järjestyi ystävien autolla Itä-Suomen kautta Keski-Suomeen juuri syksyisen Suomen ollessa kauneimmillaan. Myös ystävät Nokialla huomioivat Halvorin syntymäpäivän suurella lämmöllä. Halvor kutsuu Suomen matkoja ”Suomi-terapiaksi” saadessamme nauttia ystävien ihanasta vieraanvaraisuudesta ja Suomen luonnon kauneudesta. Kiitos teille!

Palasimme kotiin 11.10. jom kippurin, suuren sovintopäivän, aattona. Se on päivä, jolloin koko maa hiljenee. Pääteillä ei ole ainoatakaan autoa, radio ja televisio vaikenevat. Suurin osa kansasta paastoaa vuorokauden, illasta iltaan, ja monet viettävät päivän synagogissa. Tarkoitus on, että jokainen katuu syntejään Jumalaa vastaan ja pyytää Jumalalta anteeksi tekojaan.

Tämä suuri sovintopäivä on yksi Mooseksen kirjoissa määrätyistä juhlapäivistä Israelin kansalle. Päivän ydin on Raamatun välittämä tietoisuus, että synti erottaa ihmisen pyhästä Jumalasta. Synti tuli sovittaa syntiuhrin kautta, jonka ylimmäinen pappi toimitti temppelissä suurena sovintopäivänä. 3. Moos. 16: 29–31 lukee: ”Tämä on teille ikuinen säädös: seitsemännen kuun kymmenentenä päivänä teidän tulee kurittaa itseänne (paastolla).” Eläinten polttouhrit temppelissä päättyivät roomalaisten hävitettyä temppelin vuonna 70 jKr. ja nyt vielä kansa paastoaa tämän Mooseksen lain mukaisesti.
Meille kristityille Jeesus on syntien sovitusuhri.

Raamattukodin Suomen kiertue on 6.–16.2.2017
HUOM! Israelin Yhdistyneitten Raamattuseurojen johtaja Victor Kalisher on puhujavieraana Fidan Israel-konferenssissa Suomessa 3.–5.2. Kalisher kuuluu Raamattukodin neuvonantajiin. Hän on luvannut olla mukana myös Raamattukodin tilaisuuksissa 7.–9.2. Raamattukodin kiertue on suunniteltu seuraaville paikkakunnille: Helsinki, Lahti, Mikkelin seutu, Varpaisjärvi, Paltamo, Oulu, Seinäjoki, Parkano, Tampere. Maarit Kattilakoski aloittaa kiertuejärjestelyt näinä päivinä, mkattilakoski@gmail.com.

Työ jatkuu, Herran armon ja esirukoustenne varassa,

  
Mirja Ronning

 

HYVIÄ UUTISIA:

JAD HASHMONAN uusi asuntoalue
Raamattukodin korjausprojekti ajoittui samaan aikaan kun Jad Hashmonan uuden korttelin asukkaat muuttivat monen vuoden odotuksen jälkeen uusiin koteihinsa. Uusista messiaanisista perheistä, jotka muutama vuosi sitten hyväksyttiin rakennettavan uuden korttelin asukkaiksi, tuli Jad Hashmonan uusia jäseniä. He ottivat suuret asuntovelat päästäkseen asumaan muiden uskovien perheiden kanssa Jadiin. Jad Hashmona on messiaaninen keskus.

5-ribbon-cutting-20161023_210411Uuden korttelin vihkiäiset pidettiin Jad Hashmonan suurella parkkipaikalla sunnuntaina 23.10., Tooran antamisen päivän aattona. Miniämme Ajelet, joka oli projektin yhteyshenkilö Jad Hashmonan ja perheiden välillä koko pitkän ja vaikean rakennusprojektin ajan, piti vihkiäisten pääpuheen. Hän teroitti kuulijoille, että Jad Hashmonan tehtävä on olla valona ympäristölleen, niin kuin ylhäällä vuorella oleva kaupunki. ”Meidän tulee muistaa, että edustamme täällä Herraa palvelevia israelilaisia.” Yhtenä esimerkkinä Ajelet toi Jad Hashmonan 102 lasta, jotka edustavat paikallisissa kouluissa Jeesukseen uskovia lapsia.

Poikamme Daniel totesi lyhyesti, että korttelin valmistuminen Israelin byrokratian viidakossa on suoranainen ihme. Daniel kantoi päävastuun vaikeissa byrokratiaan liittyvissä asioissa. Rakennusprojektia vaikeutti huomattavasti monet ongelmat, mm. se, että urakoitsija vaihtui kaksi kertaa asianomaisen konkurssin tähden. Kaiken jälkeen, “Tämä on se päivä, jonka Herra on tehnyt, iloitkaamme ja riemuitkaamme siitä”.

kirjan-etukansi-150Jerusalemista maailman ääriin -kirja
Heinäkuussa ilmestyneen Raamattukodin kirjan Jerusalemista maailman ääriin – Raamattukodin ihme (Päivä Oy) ensimmäinen painos on loppuunmyyty ja toinen painos ilmestyy lähiaikana.

Olemme saaneet paljon rohkaisevaa ja hyvää palautetta kirjasta. Kirja on saanut olla siunaukseksi ja todistukseksi Jumalan uskollisuudesta ja Hänen ihmeistään. Kirjassa kerrotaan; miten Raamattukoti sai alkunsa, perustajien Mirjan ja Halvorin taustoista ja elämästä, kansallisista kääntäjistä ja kodin vapaaehtoisista, sekä käännöstyön periaatteista. Kodin tarina on ihmeellinen! Voit tilata Jerusalemista maailman ääriin -kirjan suoraan kotiisi 30 euron hintaan (norm. 36 €) + postituskulut.

profeetta-jesaja-puhuuKuluvan vuoden Suomen kiertueet ovat innoittaneet monia myös ostamaan Profeetta Jesaja puhuu -kirjan. Jesajan kirja on käännetty hyvälle suomen kielelle Mirjan johtaman tutkijatiimin toimesta suoraan heprean kielestä ja kirja sisältää paljon alaviitteitä. Voit tilata myös sen tarjoushintaan 30 euroa (norm. 35 €) + postituskulut.

Suosittelemme lämpimästi molempia kirjoja joululahjoiksi. Tilatessasi kirjoja yhteensä neljä (4) kappaletta tai enemmän, toimitamme kirjat edullisemmalla Ärräpakettilähetyksellä lähimpään R-kioskiisi. Mainitse tuolloin R-kioski, mihin haluat kirjat toimitettavaksi.

Tuet samalla Raamattukodin työtä tilatessasi kirjat meiltä Maaritin kautta. Tilaukset sähköpostitse osoitteella mkattilakoski@gmail.com tai täyttämällä tilauslomake tämän linkin kautta. Kirjat toimitetaan marras-joulukuun vaihteessa.

Kysykää kirjoja myös kirjastoistanne, niin kirjastot tilaavat se kaikkien luettaviksi!

Updated: 12.11.2016 — 13:22